GÜNCEL POLİTİKA TİK TAK KÜLTÜR-SANAT SPOR EĞİTİM SAĞLIK ARŞİV
Künye Ziyaretçi Defteri Döviz Hava Durumu Nöbetçi Eczane Siteme Ekle İletişim
ÖZLEMEK…
Mustafa GÖKBAYRAK
05/12/2013 - 07:32
ÖZLEM: Bir daha görmek, kavuşmak arzusu...
Kırşehir'in il sınırları içindeki en güzel yerleşim yeri tartışmasız Seyfe köyüydü. Nedeni o yıllarda var olan su varlığının orada yaşayanlara, yaşanabilirlik hazzını vermesidir. Seyfe köyü 1960 yılında çağın aydınlatma aracı elektriği kullanıyordu. O günden beri de elektrik aralıksız Seyfe'de var. Köyümüzde 1961 yılında okuma odası açıldı. Kütüphanesinde de epeyce kitap vardı. 1966 ve sonrası yıllarda köyümüzün genç kızları, düğünlerde, bayramlarda mini etek giyerlerdi. Seyfe köyü, çevre köylere göre, o zamanlarda bile hayli sosyaldi. Şimdilerde o doğal yapıdan ve sosyal yaşama yansıyan nesnelerden yalnız elektriğin kullanımı kaldı. Orada doğanlar en az liseyi bitirinceye kadar her yılın yaz aylarını 20 hanelik olan köyümüzde geçirirdi. 
O eksilmez, kurumaz diye düşünülen su var ya o her şeyi var ediyordu, güzelleştiriyordu. Sayıları 187'yi bulan kuş türüyle her yerde bulunmayan, görülmeyen bitki çeşitleri, ormanlığı andıran sık, gür ağaçlıkları, yeşil ile mavinin buluştuğu o doyumsuz seyirleri bu yıllarda arar olduk. İnanır mısınız uzunluğu 5, eni de 2 km olan bir alan içinde, gölü besleyen ana kaynağın dışında suyu içilebilir 10 tane kaynak vardı. Bunlar Abdal Pınarı, Çadırdaki Kaynak. Bildiğimiz çağlayanların su değirmeninin önündeki kaynak, Mıstının Gölü, Soğuk Pınar, Kamacı Kaynağı gibi adlarla adlandırılmışlardı. Bunların tümü yok oldu. Gölün su havzası içinde açılan sulama ve içme suyu kuyuları, Seyfe Gölü’nü besleyen tüm kaynakları kuruttu. Canlıların da yaşam kaynakları yok oldu. Göl yerinde şimdilerde boz, kurumuş, çorak toprak var. 
Bu ilkbaharın sonunda köye gitmiştim. Sabah kalktığımda bir katar (on tane) turnanın ötüşerek dolaştıklarını gördüm. Turna sesi aynı gibi olsa da, feryat ediyorlardı. Onlar göl yerinde su bulamamışlar, havalanıp su arıyorlardı. Köyün 200 metre yakınında bir su bendi var. Orada su olduğunu bilmiyorlarmış. Köyde hayat erken başlar. 2 turdan sonra sakınıp, korkup, sularını içmeden gittiler. 
İşte bunları bilenler, yaşayanlar olarak, bizler de o eski Seyfe ve Seyfe Gölü'nün özlemi var. 
Ne yeşil çayırlıklar, ne göl ve gölü besleyen su kolları, ne yaban kuşları, ne o eski gür sık ağaçlıklar, hepsi yok oldu.
Peki, bunlardan dönüş olur mu? Elbette OLUR. Ancak yalancı pehlivan gibi nafile perdahlar çekmemek kaydıyla. Aklın yolu birdir. Doğru da yalnız bir tanedir. O zaman bu Erdoğan hükümetinin 2003-2005 yıllarında Seyfe Gölü'nün kurtarılması için almış olduğu kararın uygulanması gerekli. BAŞKACA HİÇ Mİ HİÇBİR ŞEY ve KARAR Seyfe Gölü'nü kurtarmaz? 
Seyfe Gölü'nün kuruduğunu, kurutulduğu şikayetlerini dikkate alan, o zamanın Çevre ve Orman Bakanlığı'nın 2 müsteşarı Seyfe Gölü yerine gelip, gölün su havzasında incelemelerini yapmışlar. Gölün nasıl kurtulacağının tanısını koymuşlar. Kayseri 12. DSİ Bölge Müdürlüğü'nde ilgili tüm birimlerin katılımıyla 24 Ekim 2003 tarihinde şu acil kararı almışlar: 
KARAR: Seyfe Gölü üzerindeki tüm olumsuz baskıların, ivedilikle kaldırılıp, gölün eski ekosistemine dönüştürülmesi sağlanmalıdır. 
Bu karar yıllarca uygulanmamış, 10 Ekim 2005 yılında göl yeri ve su havzasında yeni incelemelerden sonra yine tüm ilgili birimlerin görevlileriyle toplanıp 2003 yılındaki karara atıfta bulunularak, o kararın aynen uygulanmasını istemişler. 
Yıl şimdi 29 Kasım 2013, hâlâ uygulanamadı. Üstelik bir de ivedilik kararı var. Bundan 3 yıl önceki sayımında Mustafa Bağ 1650'nin üzerinde su havzasının içinde kuyu var diyordu. Bugünlerde 1660'ı hayli geçmiş olmalı. Çünkü ha bire kuyu açılıyor, oysa burası sit alanı. Bu alan içinde bir kazma vurmak bile izne tabi. 
Bazıları bu açılmış kuyuları pek dikkate almadan, “Canım, son yıllarda yöre fazla yağış almadığı için Seyfe Gölü böyle kurudu” diyor. Böyle diyenler, ya Seyfe Gölü'nün su kaynağını bilmiyorlar ya da bilerek doğruyu söylemiyorlar. Gölün su kaynağı, bir fay kırığından çıkan sudur. Denildiği gibi yüzeysel bir su değil. 
Şimdilerde Seyfe Gölü Yönetim Planı diye bir plandan bahsediliyor. Bu gizli planın içeriğini SEYGED Başkanı'nın, “Ah şu Seyfe Gölü Yönetim Planı bir uygulansa, göl işte o zaman kurtulur” dediğinde bir şeyler düşündüm. Doğrudur da, o planın özeti, şimdiye kadar açılmış olan tüm kaçak kuyulara sayaçlar takılması, bundan sonra da açılacak kuyulara izin verilmemesi esasına dayanıyor. 
Burada SORUYORUM... O kaçak çalışan kuyular, sayaçlar takılmadan çalıştırıldığında Seyfe Gölü KURUMUYOR muydu? KURUYORDU. 
Sayaçlar takılıp çalıştırıldığında gölün su kaynaklarını yine KURUTMAYACAK MI? KURUTACAK. O zaman neyi savunuyorsunuz? Sizlerin bu yanlış isteği uygulanırsa işte SEYFE GÖLÜ o zaman temelli kurur. Biz de bağrımız yanık gideriz.
 
4876 defa okunmuştur.
Facebook da Paylaş Paylaş
Diğerleri...
ÖZLEMEK…
CURCUNA ve de KARNINDAN KONUŞMA
YALAAN, YALAAN, BİLLAHİ YALAAAAN…
YOKSA SEYFE GÖLÜ TEMELLİ Mİ KURUTULACAK?
SAHİ AÇILIR MI?
İŞTE YENİ HAZIRLANAN BİR YASA TASARISI...
ANKETLER HER ZAMAN İLGİNÇTİR
ÜNİTER DEVLET, FEDERE DEVLET, KONFEDERE DEVLET ÇEŞİTLERİ
MUSTAFA KEMAL PAŞA’NIN KIRŞEHİR GENÇLER DERNEĞİ’NDEKİ HİTABESİ 24 ARALIK 1919
ATA’YI ZİYARET
KEME
HARMAYERİ DERVİŞİN
AKILLI YAPILAN İŞ HER ZAMAN TAKDİR EDİLİR
TÜRKİYE 2. SULAK ALANLAR KONGRESİ’NE KATILAN SAYIN KATILIMCILAR...
ÖZGÜRLÜK, DEMOKRASİ, SERBEST DOLAŞIM VE YAŞAM HAKKI
MİLLİ PARKLAR
 
El insaf...
Terziler Odası Başkanı Bahamettin Öztürk’ün eniştesi değişmedi!..
Kumpas güncelliğini koruyor
Yeni yıla yeni zamlar...
Otopark sorununa “ek” çözüm
Daha mı çok zübükleşiyoruz?
Gurur duyuyoruz!
Bindik bi alamete...
YAZARLAR
“Gay” misin?
13/01/2014 - 07:03
Öğretmen ŞAKİR ŞENOL / sakir-senol@yandex.com
Duran ERDOĞAN Kırşehir Anekdotları Yazarı
Mustafa BAĞ
Yrd. Doç. Dr. Rüştü YEŞİL
İsmet BOZDAĞ
Nazır ŞENTÜRK
Adem AKKUŞ
Mehmet GÖKTÜRK / Arkeolog
NERMİN AKBAYIR
Kırşehir Müftülüğü
Ş. TAŞ
Sefer Aşır ERASLAN / sefereraslan@hotmail.com
HÜSEYİN TOKGÖZ
Fahrettin KÖKSAL
Emin SALMAN
Şaban AKSOY
Ali AYDEMİR
Ali UZUN
Mustafa GÖKBAYRAK
Karacaörenli İpçi Erdoğan ÇALIŞKAN
Mümtaz BOYACIOĞLU
Yılmaz YILMAZ
Refik AVŞAR

/ - --

ANKET
 
Ana Sayfa | Künye | İletişim

Copyright © 2010 Çağdaş Kırşehir
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır.
İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz

Kartplast | plastikbileklik.com | ozmevsimhaliyikama.com |

Evden eve nakliyat    Esenler Evden eve nakliyat