GÜNCEL POLİTİKA TİK TAK KÜLTÜR-SANAT SPOR EĞİTİM SAĞLIK ARŞİV
Künye Ziyaretçi Defteri Döviz Hava Durumu Nöbetçi Eczane Siteme Ekle İletişim
Yönetimde kat edilen mesafe…
Ali UZUN
13/09/2013 - 12:01
Son yıllarda kamu kurum ve kuruluşlarında iç denetimler yapılmadığı gibi asli görevler de çoğu zaman suiistimal ediliyor.
Örneğin; vatandaşın tarihi geçmiş tarım ilacı satıldığını ve bayilerde böyle ilaçların mevcut olduğunu söylemesi üzerine denetime çıkmadan bayilere kontrol edileceği bilgisi ulaşıyor, yapılan denetim de sonuçsuz kalıyor.
Balık tutma yasağı zamanında balık tutulduğunu ihbar ediyorsunuz, sahil boyunun uzun olduğu gerekçe gösteriliyor. Çarşıda satılan balıklar ise gözlenmiyor.
Diğer taraftan hayvan hastalıkları ihbarı yapılıyor, araştırılıp, incelenmiyor. Hayvanlara, yem olarak silaj yapılıyor. Emin ellerde olmayan, katkısının ne olduğu belirsiz hayvan yemi üretiliyor, denetlenmiyor.
Bu örnekleri daha niceleriyle çoğaltabiliriz... 
Öte yandan sinemanın en üst katındaki salonların oturma müsaadesi alınmamış, ama biletini Belediye satıyor. Oturum müsaadesi alınmamış binalarda sinema, tiyatro, konferans salonu gibi yerler işletilemez, kapatılması gerekirken, Belediye göz yumuyor.
Eski Sanayi Bölgesi'ndeki Kiler mağazası, tadilat yapmış. Kamuoyunun tepkisine kulak tıkandı, yazıldı-çizildi hiç kimse oralı olmadı... Kamuoyunun sesini duyuran bizlere de kurumlar; “Bizimle uğraşıyorsunuz, başka işiniz yok mu” diye sitem etti...
İnsan sormadan edemiyor. Basının iyi ve doğru yapılan şeyleri kamuoyuna duyurmak kadar eksik, noksan ve yanlış olanları da gördüğü kadarıyla ve kamuoyundan edindiği bilgiler çerçevesinde yetkililere iletmek görevi değil mi? Basın kamu ile vatandaş arasında köprü değil mi? Basın kamuoyunun gözü, kulağı, ağzı değil mi? Bunu inkar etmek kadar anlamsız bir yaklaşım olabilir mi? Hal böyle olunca kurumların kendi özeleştirilerini yapması gerekirken, sitem yönünü tercih etmeleri çok düşündürücü…
Önceleri gazete ve TV gibi basın organlarında çıkan haberlere itibar edilir, araştırılır, düzeltme cihetine gidilirdi. Kamu kurumlarında yapılan ihalelerde usulsüzlük, tehdit yapıldığı zaman kolluk kuvvetleri adli makamlar aracılığıyla müdahale ederlerdi. Kurumlardaki çalışanların hatalarını vatandaş amirine yansıttığı zaman çözüm üretilirdi. Vatandaş son zamanlarda çözüm üretmekten öte, “Abisi, amcası kusura bakma bugün memurumun morali bozuk” cevabını alıyor.
Kurumlardaki bu vurdumduymazlık bitmek bilmiyor. Vatandaş taşıt almış ruhsatını alacak, git saat 5'te gel deniliyor. Genelde herkes birbirini ötelemeye çalışıyor.
İnsanlar birbirine, “Sistemde mi bir değişiklik oldu, sevgi-saygı mı kalktı? Sahi biz nereye gidiyoruz? Çağdaş ve modern dünyada biz ne yapıyoruz?” diye sorar oldu.
Günümüzde vatandaşlar artık bilinçlendi. “Bugün git, yarın gel” vakasının artık yok olması, vatandaşımıza yardımcı olunması herkesin asli görevi... Toplum olarak herkes kendi ödevini yaptığı zaman aşılamayacak hiçbir sorunun kalmayacağı kanısındayız.
Velhasıl devletin güler yüzü vatandaşa gösterilmeli...
 
3772 defa okunmuştur.
Facebook da Paylaş Paylaş
Diğerleri...
Yönetimde kat edilen mesafe…
 
El insaf...
Terziler Odası Başkanı Bahamettin Öztürk’ün eniştesi değişmedi!..
Kumpas güncelliğini koruyor
Yeni yıla yeni zamlar...
Otopark sorununa “ek” çözüm
Daha mı çok zübükleşiyoruz?
Gurur duyuyoruz!
Bindik bi alamete...
YAZARLAR
“Gay” misin?
13/01/2014 - 07:03
Öğretmen ŞAKİR ŞENOL / sakir-senol@yandex.com
Duran ERDOĞAN Kırşehir Anekdotları Yazarı
Mustafa BAĞ
Yrd. Doç. Dr. Rüştü YEŞİL
İsmet BOZDAĞ
Nazır ŞENTÜRK
Adem AKKUŞ
Mehmet GÖKTÜRK / Arkeolog
NERMİN AKBAYIR
Kırşehir Müftülüğü
Ş. TAŞ
Sefer Aşır ERASLAN / sefereraslan@hotmail.com
HÜSEYİN TOKGÖZ
Fahrettin KÖKSAL
Emin SALMAN
Şaban AKSOY
Ali AYDEMİR
Ali UZUN
Mustafa GÖKBAYRAK
Karacaörenli İpçi Erdoğan ÇALIŞKAN
Mümtaz BOYACIOĞLU
Yılmaz YILMAZ
Refik AVŞAR

/ - --

ANKET
 
Ana Sayfa | Künye | İletişim

Copyright © 2010 Çağdaş Kırşehir
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır.
İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz

Kartplast | plastikbileklik.com | ozmevsimhaliyikama.com |

Evden eve nakliyat    Esenler Evden eve nakliyat