GÜNCEL POLİTİKA TİK TAK KÜLTÜR-SANAT SPOR EĞİTİM SAĞLIK ARŞİV
Künye Ziyaretçi Defteri Döviz Hava Durumu Nöbetçi Eczane Siteme Ekle İletişim
Kırşehir'de Kültür, Sanat, Folklor, Tanıtım ve Turizm Yatırımları Hakkında…
Mehmet GÖKTÜRK / Arkeolog
Kırşehir Kent Konseyi Kültür ve Sanat Çalışma Grubu Başkanı
04/04/2013 - 09:30

Yine daha başlangıçta yinelemeliyiz ki Kırşehir il arazisi içinde kentimiz “merkezi kentleşme” grafiğini yükselterek sürdürmektedir. Köy, belde ve ilçelerde göç yüzünden demografik ve sosyo-ekonomik gerileme ve duraklama yaşanırken, Kırşehir kenti son 40 yılda olağanüstü şekilde nüfus artışı ve büyüme göstermektedir. Kırşehir kenti (merkez) en yakın ilçesinden nüfus bakımından 6 kat ileridedir. Kültür, sosyal ve ekonomik aktivitesi yükselmiştir. Şehircilik yatırımları açısından gün geçtikçe önemli ilerlemeler kaydetmektedir. Kentimiz ve ilimizde filizlenen, yeşeren soyut ve somut değerler; ulusalda önemli yer tutmasını ve ardından dünya değeri haline gelmesini sağlayacak kapasite ve üstünlüktedir.

 


2011 ve 2012 yılında Kırşehir yerel müziği, folkloru ve tarihi alanında araştırmalar yaptım. Son yıllarda Kırşehir'de müzik çalışmalarının arttığı ivmenin yükseldiği sonucuna vardım. Ülkemizde yükselen müzik aktivitesinin bunda rolü büyük... 1940'lı yıllarda çaldığı saza, söylediği türküye, kentinde yeterli desteği alamayan ve baba ocağından çıkarak diyar diyar gezen Şemsi Yastıman bugünleri görseydi kentin müzik, aşıklık geleneği ve halk oyunları geleceğine dair büyük ümitler beslerdi sanırım.

 


Kırşehir'i yerelden ulusala, ulusaldan evrensele taşıyabilecek anlayış ve yaklaşımın yavaş da olsa yerleşme aşamasında olduğu gözlemimi belirtmeliyim. Bununla birlikte ilimizde kültür, sanat, tanıtım, turizmin sürekli ve canlı yatırım alanı olarak kabul edilmeye başlandığını da memnuniyetle belirtmeliyim. Bu doğrultuda kentimizi dünya değeri yapacak amillerden olan müzik, aşıklık geleneği ve folklorun projelendirilmesi, birinci derecede yatırım alanı haline getirilmesi için neler yapılabilir sorusu sorulmalıdır.
Ülkemiz ve ilimizde gelenekselleşen pek çok çalışma ve konu bulunmakla birlikte çalışmaların büyük ölçüde uzun süre kesintisiz devam etmesi alışkanlığının yükseltilmesi gereği kabul edilmelidir. Yöremiz halk dilinde bu olumsuz durumu; devamsızlığı anlatmak için “tez boşlamak” kavramı kullanılır.

 


İlimizde 1960'lı yılların sonundan itibaren başlayarak süreklilik gösteren folklor çalışmaları günümüzde aynı hızda sürmemiş olsa da geleneksel hale gelmiştir. Geleneğin sürmesini sağlayan birinci derecede folklor dernekleridir.

 


Kırşehir'de müzik ve aşıklık geleneği gelişme dinamikleri arasında başta gelenlerdendir. Son yıllarda bu durumun açıkça anlaşıldığını sanıyorum. Son zamanlarda ilimiz ve kentimizin popülaritesini yükselten amiller arasında müzik, aşıklık geleneği, folklor, halk oyunları başta gelir. Kentte pek çok özel müzik eğitimi veren birimler, folklor dernekleri ve ekipleri mevcuttur. Amatör ve profesyonel müzik toplulukları icrai sanat eyler. Bayram Bilge Tokel'in belirttiği üzere ustalar geleneği Kırşehir'de bir başka ve üstün şekilde tezahür etmiştir.

 

 


Yukarıda değindiğimiz üzere Kırşehir'de folklor-halk oyunları çalışmaları 1960'lı yılların sonunda başlamış olup günümüze dek geleneksel hale gelmiştir. Kırşehir toplum hayatının, sivil toplumunca gerçekleştirilen, süreklilik arz eden pratikler alanında geleneksel çalışmalar çok olmadığını kabul etmeliyiz. Müzik ve folklor bu bakımdan kentimiz için gelenekseldir, değerlidir. Kentimizde geleneksel hale gelmiş folklor çalışmalarının yaygınlaşarak benimsenmesi için yerel idare organlarınca gerekli desteklerin artırılması şarttır.

 


Kırşehir Belediyesi’nce eski Sanayi Sitesi arazisine inşa edilmesine başlanan büyük Kültür Merkezi’nde müzik ve folklor çalışmaları için de mekanlar ayrılıyor olması kentimiz adına memnuniyet vericidir. Bunun yanında son zamanlarda örneğin “Kırşehir Müftülüğü Tasavvuf Müziği Korosu” kurulması isabetli bir girişimdir. Ancak bina yapımı her alanda bir miktar büyüme getirmekle birlikte gelişme ve ilerlemenin mesleki yeterliği, performansı yüksek kadrolar tarafından gerçekleştirileceği herkesçe kabul edilir.


Kırşehir'de müziği, aşıklık geleneğini, folkloru ve halk oyunları tıpkı Kırşehir'in kültür ve turizminde önemli yer tutan kaplıcaları (jeotermal) gibi canlı-sürekli yatırım alanı olarak düşünmek yerindedir. Gerekli finans/finanslar, teknik destekler, öğreticiler sağlanarak tanıtım ve geliştirme çalışmaları esirgenmemelidir. Kültür, sanat, tanıtım, turizm alanında sarf edilen her liranın Kırşehir'e katlanarak döneceği fikrimizi belirtmeliyiz.

 


Özellikle son yıllarda Türk Halk Müziği alanında Kırşehir'in popülerliği göz önüne alınarak önümüzdeki yıllarda gerekli finans sağlanarak, kültür, sanat, tanıtım, turizm çalışmalarına ve yatırımlarına azami derecede ağırlık verilmelidir. Yatırımlar kesintisiz sürdürülmelidir. Somut finansal destekler yanında müzik, aşıklık geleneği ve folklor çalışmalarına önem ve değer verildiği açıkça ortaya konularak, teşvik edilerek yatırım alanının soyut tarafı da inşa edilmelidir. Kırşehir'de müzecilik, kültür, sanat, turizm, tanıtım alanında görevli çalışan olarak görüşlerimi kesin dille belirtmekte beis görmüyorum.

 


Tanıtıma yardımcı olmak üzere Kırşehir'in popülaritesinin yurt çapında devamı isteniliyorsa müzik, aşıklık geleneği ve folklor alanında çalışmalar artırılarak devam ettirilmelidir. Bunun için yapılması gerekenler arasında “Kırşehir Kent Tarihi Müzesi” ve “Kırşehir Müzik Müzesi”nin kurulması vardır.

 
6527 defa okunmuştur.
Facebook da Paylaş Paylaş
Diğerleri...
Kırşehir'de Kültür, Sanat, Folklor, Tanıtım ve Turizm Yatırımları Hakkında…
KENTLİLİK BİLİNCİ, HEMŞEHRİLİK BİLİNCİ
KIRŞEHİR'DE ESNAF VE SANATKARLIK ALANLARINDA BAŞARI, GELENEKSELLEŞME VE MARKALAŞMA ÜZERİNE NOTLAR...
CACABEY MEDRESESİ’NİN DÜNYA MİRASI LİSTESİ’NE ALINMASINA DAİR TARAFIMDAN YAPILAN ÇALIŞMA (3)
CACABEY MEDRESESİ’NİN DÜNYA MİRASI LİSTESİ’NE ALINMASINA DAİR TARAFIMDAN YAPILAN ÇALIŞMA (2)
CACABEY MEDRESESİ’NİN ‘DÜNYA MİRASI LİSTESİ’NE ALINMASINA DAİR TARAFIMDAN YAPILAN ÇALIŞMA... (1)
İLİMİZDE GELİŞEN ALANLARDAN OLAN ARICILIK KONUSUNDA FARKINDALIK OLUŞTURULMASI ÜZERİNE
KENT HAYATINI OLUMSUZ ETKİLEYEN KONULARDAN BAZILARI
KIRŞEHİR’İN YAKIN İKTİSADİ TARİHİNE BAKIŞ VE KIRŞEHİR KENTİNİN SON DÖNEM GRAFİĞİNE DAİR
KIRŞEHİR’DE NASIL BİR HALI KİLİM DOKUMACILIĞI EĞİTİMİ VERİLEBİLİR?
KIRŞEHİR’DE HALI-KİLİM DOKUMACILIĞI BİTİŞ DÖNEMİNE BAKIŞ
UZUN ÇARŞI = KÜLTÜR ÇARŞISI (2)
UZUN ÇARŞI = KÜLTÜR ÇARŞISI (1)
Orta Anadolu ve Kırşehir’de kuraklıkların tarımsal üretim gelenek, görenekleri ve alışkanlıklarına etkisi...
 
El insaf...
Terziler Odası Başkanı Bahamettin Öztürk’ün eniştesi değişmedi!..
Kumpas güncelliğini koruyor
Yeni yıla yeni zamlar...
Otopark sorununa “ek” çözüm
Daha mı çok zübükleşiyoruz?
Gurur duyuyoruz!
Bindik bi alamete...
YAZARLAR
“Gay” misin?
13/01/2014 - 07:03
Öğretmen ŞAKİR ŞENOL / sakir-senol@yandex.com
Duran ERDOĞAN Kırşehir Anekdotları Yazarı
Mustafa BAĞ
Yrd. Doç. Dr. Rüştü YEŞİL
İsmet BOZDAĞ
Nazır ŞENTÜRK
Adem AKKUŞ
Mehmet GÖKTÜRK / Arkeolog
NERMİN AKBAYIR
Kırşehir Müftülüğü
Ş. TAŞ
Sefer Aşır ERASLAN / sefereraslan@hotmail.com
HÜSEYİN TOKGÖZ
Fahrettin KÖKSAL
Emin SALMAN
Şaban AKSOY
Ali AYDEMİR
Ali UZUN
Mustafa GÖKBAYRAK
Karacaörenli İpçi Erdoğan ÇALIŞKAN
Mümtaz BOYACIOĞLU
Yılmaz YILMAZ
Refik AVŞAR

/ - --

ANKET
 
Ana Sayfa | Künye | İletişim

Copyright © 2010 Çağdaş Kırşehir
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır.
İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz

Kartplast | plastikbileklik.com | ozmevsimhaliyikama.com |

Evden eve nakliyat    Esenler Evden eve nakliyat