GÜNCEL POLİTİKA TİK TAK KÜLTÜR-SANAT SPOR EĞİTİM SAĞLIK ARŞİV
Künye Ziyaretçi Defteri Döviz Hava Durumu Nöbetçi Eczane Siteme Ekle İletişim
UĞUR MUMCU DİYOR Kİ; “VURULDUK EY HALKIM UNUTMA BİZİ!..”
HÜSEYİN TOKGÖZ
24/01/2013 - 08:53

24 Ocak 1993'te karlı bir sabah günü, otosuna hainlerce bomba konarak, hunharca öldürülen yiğit yazar; Uğur Mumcu'yu bugün 20. ölüm yılında Anıt Parkı’nda anacağız. Cumhuriyet Gazetesi'nde yazdığı önemli sözlerini hatırlayarak, bugünkü ortamı epeyce düşüneceğiz.


Ey Uğur Mumcu!.. Seni ve senin gibi düşünen, korkusuzca düşüncelerini bizlerin rahat yaşamamız için, kendi canlarını feda eden bütün Cumhuriyetçileri, laikleri, ulusal bütünlüğü, üniter devlet ilkelerine dayandırmak için ölen Atatürkçüleri unutmadık.


Ne yazık ki sizlerin ve vatanı korumak için canlarını feda eden 55 bin şehidimizin katillerini yakalamayı ve yakalanan katilleri yargılamayı unuttuk. En çok üzüldüğüm tarafı da burasıdır, emekli polis olarak.


Belki size tuhaf gelecek ama anlatacaklarım gerçektir. Zaman zaman Anıt Park’a gelir, Uğur Mumcu'nun heykeline bakarak karşısına oturur dinlenirim. Ulu bir ses; ey polis!.. Ben neden, niye öldürüldüm diye sorar.


Ben de ona derim ki Atatürk'ün “Türkiye Cumhuriyeti; şeyhler, dervişler, müritler, meczuplar ülkesi olamaz. En doğru ve en gerçek tarikat uygarlık tarikatıdır. Uygarlığın emir ve isteklerini yapmak insan olmak için yeterlidir” sözlerini yazdığın için öldürüldün.


“Cumhuriyet kimsesizlerin kimsesizi” sözlerini yazdığın için deyince yüzüme sertçe bakardı.
“Gün olur irtica hükümdar olursa, gün olur cehalet, sefalet ve ihanet tekrar hortlarsa, alır başını gidemezsin” sözlerini yazdığın için öldürüldün.


Buna bağlı olarak, “Din kutsiyeti, ancak siyaset dışında tutulmakla korunur” ve “Bir ülkede namuslular en az namussuzlar kadar cesaret sahibi olmadıkça o ülke sömürge olur” diyen ikinci Cumhurbaşkanı İsmet İnönü'nün sözlerinden hareketle cesurca din bezirganlarını yazdığın için öldürüldün.


“Zorla ve hile ile aziz vatanın bütün kalelerinin alınmasını ve bütün tersanelerine girilmesini, bütün ordularının dağıtılmasını ve yurdun her köşesinin fiilen işgal edilmesini, satılmasını bekleyemezsin” sözlerini yazdığın için öldürüldün.


“Sen kendini ve Cumhuriyetini savunamazsan, gün geldiğinde Atatürk'e gönülden bağlıyım diyemezsin. Kendi yarınına umutla bakabilmeyi, onurlu, şerefli ve insan gibi yaşamayı istiyorsan, cehaletten, sefaletten ve ihanetten bıktıysan biz Atatürkçüyüz. Biz laikiz. Biz Cumhuriyetçiyiz. Biz halkçıyız. Biz bağımsız Türkiye'den yanayız. Biz özgürlükçüyüz. Biz insan hakları savunucusuyuz. Biz ırkçılığın karşısındayız. Biz yobazların, çetelerin, bölücülerin, hainlerin, münafıkların karşısındayız” sözlerini yazdığın için öldürüldün.


Emperyalist ülkelerin birleşerek, ülkemiz üzerinde oynadığı oyunlardan;


- “Laik ve demokratik Cumhuriyeti yıkmak isteyenleri, üniter devlet yapısını parçalamak isteyenleri,  ülkemizin toprak bütünlüğünü hedef almak isteyenleri yazdığın ve başınıza neler gelir” dediğin için öldürüldün.


- Büyük Ortadoğu projesi ile Irak'ı kan gölüne çeviren güçler, ülkemizde dahil olmak üzere bölgedeki ülkelerin sınırları ile oynayarak, Türkiye haritasında beş tane devletçik çıkaranlara meydan okuyan yazını yazdığın için öldürüldün.


- Eğitim ve öğretim birliğini akılcı ve laik yapıdan soyutlanıp, ümmetçi ve kaderci bir çizgiye oturtmak isteyenlerin, hileli siyaset yaparak iş başına geleceklerini yazdığın için öldürüldün.

- Ülkemizin seksen beş yıllık Cumhuriyet tarihi boyunca dişiyle, tırnağıyla elde ettiği tüm ekonomik değerleri yağma, talan etmek ve milli ekonomiyi çökerterek, kendisine kara para yoluyla kazanç elde etmek isteyenleri yazdığın için öldürüldün.


- Ayrıca silah ve mermi kaçakçılarını yazarak, rakip görüşteki gençlere her ikisine de silahları, mermileri satarak, birbirlerini alçakça vurduran mafyaları yazdığın için öldürüldün.


- Uyuşturucu zehirlerini satarak parasal kaynak sağlayıp, Türkiye içinde kargaşa yaratarak hayal ettikleri devleti kurmak isteyenleri yazdığından öldürüldün” deyince;


- “Peki, bunları kendim için mi yazdım, sizler için yazdım. Katil ve katillerimi buldunuz mu” diye sorduğunda; “Ben polis neferiyim, gücüm yetmedi” diyerek huzurundan ayrıldım.

“Sen öylesin, diğerleri ne yaptılar” diye sorduğunda, ellerinden gelenleri yapmak için uğraşıyorlar, sonuca gidemiyorlar deyince, “O zaman ben boşu boşuna ölmüşüm” diyerek arkamdan acı acı güldü.


Yazımı, Hz. Ali’nin “Korkunuz, korktuğunuza güç verir” ve Mustafa Kemal Atatürk'ün “Doğru olduğuna inandığımız şeyi hemen yapınız. Başkaları ne derse desinler, aldırış etmeyiniz kazanırsınız” önemli sözleriyle tamamlıyorum.


Ruhun şad olsun!.. Elimizden bu geliyor. 21. ölüm yılında bir daha anmak Uğur Mumcu'lara büyük onurdur.

 
3926 defa okunmuştur.
Facebook da Paylaş Paylaş
Diğerleri...
UĞUR MUMCU DİYOR Kİ; “VURULDUK EY HALKIM UNUTMA BİZİ!..”
Emekli Polis ‘Toksöz’ (Tokgöz) neden ‘Hayır’ diyor?
 
El insaf...
Terziler Odası Başkanı Bahamettin Öztürk’ün eniştesi değişmedi!..
Kumpas güncelliğini koruyor
Yeni yıla yeni zamlar...
Otopark sorununa “ek” çözüm
Daha mı çok zübükleşiyoruz?
Gurur duyuyoruz!
Bindik bi alamete...
YAZARLAR
“Gay” misin?
13/01/2014 - 07:03
Öğretmen ŞAKİR ŞENOL / sakir-senol@yandex.com
Duran ERDOĞAN Kırşehir Anekdotları Yazarı
Mustafa BAĞ
Yrd. Doç. Dr. Rüştü YEŞİL
İsmet BOZDAĞ
Nazır ŞENTÜRK
Adem AKKUŞ
Mehmet GÖKTÜRK / Arkeolog
NERMİN AKBAYIR
Kırşehir Müftülüğü
Ş. TAŞ
Sefer Aşır ERASLAN / sefereraslan@hotmail.com
HÜSEYİN TOKGÖZ
Fahrettin KÖKSAL
Emin SALMAN
Şaban AKSOY
Ali AYDEMİR
Ali UZUN
Mustafa GÖKBAYRAK
Karacaörenli İpçi Erdoğan ÇALIŞKAN
Mümtaz BOYACIOĞLU
Yılmaz YILMAZ
Refik AVŞAR

/ - --

ANKET
 
Ana Sayfa | Künye | İletişim

Copyright © 2010 Çağdaş Kırşehir
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır.
İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz

Kartplast | plastikbileklik.com | ozmevsimhaliyikama.com |

Evden eve nakliyat    Esenler Evden eve nakliyat