GÜNCEL POLİTİKA TİK TAK KÜLTÜR-SANAT SPOR EĞİTİM SAĞLIK ARŞİV
Künye Ziyaretçi Defteri Döviz Hava Durumu Nöbetçi Eczane Siteme Ekle İletişim
ESKİSİ GİBİ
NERMİN AKBAYIR
21/05/2012 - 09:25

Hiçbir şey eskisi gibi kalmadı ve her şey değişti zamanla. Tanık olduğumuz ya da olamadığımız bir sürü olay, kişi ve kurum oldu. Değişerek iyiye giden veya daha da kötüleşen şeyler oldu. Bütün bu geçen zaman içerisinde konuştuklarıyla ve yaptıklarıyla etkileyen kişiler de oldu.


Kişinin yaptığı iş ve konumu ne kadar büyük olursa, hataları ya da doğruları o kadar göz önündedir. Sözü geçen, bir kelimesiyle bir ülkeyi etkileyen insanlar bazen güvenimizi sarsabilir. Bazen de “ondan beklenirdi” deriz. Birbirini sürekli taşlamayla uğraşan bireyler bir müddet sonra kendilerinin ne yaptığının farkına varmazlar. Onu uyaranları da görmezler. Çünkü kendi doğrusu dışında doğru yoktur onlar için. Sürekli muhalefet olmak yerine sürekli faydalı olmak gerekir. Toplumu kışkırtmak değil, teşvik etmek önemlidir. Eskiden güvenilen tek bir yönetim vardı. Eleştiriye ihtiyaç duyulduğu için çoklu yönetim oluşturuldu. Ama bu tarz günümüzde öyle bir şekil aldı ki; devlet işleri insanların elini eteğini çektiği, gençlerin hiç araştırmadan taraf tuttuğu ve sadece gündemin meşgul edildiği bir ortam oluştu.


Eleştiri hayatımızın birçok kısmında yer alır. İnsan hem kendini, hem dostunu, hem de düşmanını eleştirmelidir. Ama eleştirmek demek, taşlamak değildir. Hep kötü yanlarını yansıtmak değildir. Eleştirmek yön vermek, doğruyla yanlışı tartıp yol belirlemektir. Siyasette, futbolda, sanat camiasında kavga ortamı oluşturuldukça toplum bundan uzaklaşır. Ülkenin en önemli değerleri yok sayılmaya başlanır. Güven duygusu aşılattırılmadıkça ya eski günler aranır ya da gelecek için temenni etmeye başlanır.
Hiçbir şey eskisi gibi kalmadı ve her şey değişti zamanla. Zaman ya ilaç oldu ya da yarayı tazeledi. Emanet edilen değerlere sahip çıkılmadı. Kimsenin ne elini, ne de dilini uzatamadığı bir ülke olarak yaşatmalıydık. Rahat rahat ırk ayrımı yapılmamalı, bu vatana sahip çıkmayanların kolaçan attığı ve kendi dillerini savurup konuştuğu bir ülke yaratmamalıydık.


Görüşümüz, tuttuğumuz taraf, savunduğumuz düşünceler değişir. Ünlü felsefeci Herakleitos'un dediği gibi, “Değişmeyen tek şey değişimin kendisidir.” Önemli olan iyiye yönelmek, doğruyu bulmaktır. Geçmişten günümüze, günümüzden geleceğe iyiyi ve doğruyu taşımaktır önemli olan. Başta olanın, en önde gidenin kim olduğu değil, hangi yoldan nereye götürdüğü önemlidir. Gittiğin yol da eskisi gibi olmayabilir. Belki eskisinden çok daha sağlamdır, belki de daha çürüktür.


Tahta köprüde yürüyorsak attığımız adımı bir kere değil, bin kere düşünmeliyiz…

 
5310 defa okunmuştur.
Facebook da Paylaş Paylaş
Diğerleri...
ESKİSİ GİBİ
ÇARESİZLİK...
TARİH…
SONSUZLUĞA...
VATAN SAĞOLSUN…
 
El insaf...
Terziler Odası Başkanı Bahamettin Öztürk’ün eniştesi değişmedi!..
Kumpas güncelliğini koruyor
Yeni yıla yeni zamlar...
Otopark sorununa “ek” çözüm
Daha mı çok zübükleşiyoruz?
Gurur duyuyoruz!
Bindik bi alamete...
YAZARLAR
“Gay” misin?
13/01/2014 - 07:03
Öğretmen ŞAKİR ŞENOL / sakir-senol@yandex.com
Duran ERDOĞAN Kırşehir Anekdotları Yazarı
Mustafa BAĞ
Yrd. Doç. Dr. Rüştü YEŞİL
İsmet BOZDAĞ
Nazır ŞENTÜRK
Adem AKKUŞ
Mehmet GÖKTÜRK / Arkeolog
NERMİN AKBAYIR
Kırşehir Müftülüğü
Ş. TAŞ
Sefer Aşır ERASLAN / sefereraslan@hotmail.com
HÜSEYİN TOKGÖZ
Fahrettin KÖKSAL
Emin SALMAN
Şaban AKSOY
Ali AYDEMİR
Ali UZUN
Mustafa GÖKBAYRAK
Karacaörenli İpçi Erdoğan ÇALIŞKAN
Mümtaz BOYACIOĞLU
Yılmaz YILMAZ
Refik AVŞAR

/ - --

ANKET
 
Ana Sayfa | Künye | İletişim

Copyright © 2010 Çağdaş Kırşehir
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır.
İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz

Kartplast | plastikbileklik.com | ozmevsimhaliyikama.com |

Evden eve nakliyat    Esenler Evden eve nakliyat